ROZMNOŽOVÁNÍ

Jestliže se rozhodneme pro malé, měli bychom si to ještě na úplném začátku promyslet. Mláďátka přinásí nejenom radost, ale i starost a bezpochyby jsou roztomilá. V prvním řadě bychom si měli uvědomit, zda máme o mláďata opravdový zájem, abychom se o ně pak mohli dlouhodobě starat a abychom našli zájemce, což zabere nějaký čas. Normálně bychom ho mohli dát do zverimexu, ale preferuji mláďátko svěřit do dobrých rukou chovatele či konkrétného člověka, u něhož budeme mít dobrý pocit z toho, že o něj bude dobře postaráno. Musíme se o maminku starat, častěji čistit a stejně tak se věnovat mláďatům. vat matčino bříško se zvětšovat a jednoho ráno najít maličkaté uzlíčky skákajích vedle maminky :)
Ti se neobejdou bez vaší péči, hlavně v případě, pokud ho musíme dorkmovat. Zde hrají větší role finance, protože mláďatům je třeba častěji vyklízet ubikaci, kupovat potravu bohaté na vitamíny a více sena, neboť se z mláďat stanou velcí žrouti. Měli bychom myslet na možnost, že se narodí víc mláďat než jedno, v tomto případě je nutné zajistit dostatečně velký prostor pro maminku s mláďaty.
Měli bychom se v neposlední řadě také zamyslet nad otázkou, zda je samička připravená. Nejen váhou ale i věkem bychom se měli řídit. První mladé by měla mít do jednoho roku života, nejlépe v 5-6 měsíců při hmotnosti 600g. Váha zde hraje důležitější roli. Pak se totiž pánevní kosti zužují a při porodu nastávají komplikace. Pokud samička je déle nemocná, raději bych ji nenakrýval, oslabením by nemusela porod zvládnout.
NÁMLUVY - doporučuji dát samičku k samečkovi. Když dáme oba dohromady, párek se nejprve očuchá a sameček se potom začne předvádět. Kráčí jakýmsi houpavým krokem kolem samičky a při tom vrká. Po té se pokouší jít na věc. Samička má mimochodem asi jednou za 14 - 16 dní říji. V té době by mohla zabřeznout. Pokud ho samička odhání, je to možná tím, že nemá dny říje. Obvykle to samečkovi nevadí a pokračuje dál. Po nějaké době se samička nechá. Pokud je však nadále neústupná, musíme být trpěliví, jednoho dne to vzdá. Je dobré je spolu nechat třeba měsíc, za tu dobu bude pravděpodobně oplodněna.
BŘEZOST - trvání březosti se nedá určit, jelikož nemůžeme vědět jak dlouho je samička březí. Obvykle to však trvá okolo dvou měsíců. Jestli čeká jedno mladé, potrvá to dýl, než když bude mít dvě mladé. Počet mláďat nemůžeme odhadnout, pouze ovlivnit. Březí samička zezačátku není poznat, protože netloustne ani se nechová jako těhotná. Můžeme to ale zjistit, když samičku vezmeme na klín a opatrně budeme přejíždět po břiše. Nemačkat!. O březí samičku bychom se měli starat, dávat hodně jídla bohaté na vitamíny. Se samičkou moc nemanipulujeme, a když, tak velmi opatrně. Na konci březosti teprve můžeme zjistit, zda je samička je opravdu těhotná. Břicho hodně vyroste a samička se před porodem pečlivě čistí.
POROD - První známky porodu jsou časté stahy a samička se čistí a přemístí se do místa, kde se cítí dobře - domeček .Mláďata se rodí v plodovém obalu, který musí samička prokousnout, aby se novorozeně mohlo nadechnout. Poté celý obal pozře a pak se věnuje mláděti. Zanedlouho vyjde placenta, i tu musí samička pozřít. Pokud probíhá porod tak jak má, není třeba samičce pomáhat. Po posledním mláděti, začne samička čistit okolí po krvi. Porod by měl trvat zhruba do hodiny. Po porodu samičku zkontrolujeme. Opatrně a jemně prohmátneme bříško, zda opravdu porodila všechna mláďata. Při obtížném porodu se může stát, že samičce zůstane mládě uvnitř, proto je nutný zásah veterináře a to ihned.

KOMPLIKACE PŘI PORODU - nastává hlavně v důsledku šlechtění. Problém může nastat, když mládě je příliš veliké nebo špatné umístění mláděte v děloze, úzké porodní cesty nebo vyčerpaná samice..
PÉČE O MLÁĎATA - mláďata se rodí zcela vyvinutá - jsou osrstěná, vidí, slyší a po pár minutách čilá a životaschopná. Měla by se pokoušet o chůzi. Pokud je na nás samička zvyklá, na chvilku si půjčíme mláďátka, abychom je mohli zkontrolovat a zvážit, Samice kojí dlouho v závislosti na počtu mláďat, ale obyvkle 3 týdny. Mláďata musí budit dobrý dojem, musí být čilá a jevit zájem o mléko. Mateřské mléko je velmi důležitou stravou, neboť obsahuje glukozu, cukry, bílkoviny, vitamíny a minerály.  Po té době musíme samci a samičky oddělit, aby nedošlo k nechtěnému nakrytí. Samičku samozřejmě můžete u maminy nechat. Mláďata je možné odstavit od matky od jednoho měsíce života.

DOKRMOVÁNÍ/UMĚLÁ STRAVA - někdy se bohužel stává, že samička nemůže kojit. Proto pokud máme možnost, přidáme mláďata k jiné kojící samičce, ale není zde jistota, že je nová mamina přijme za své. V tomto případě, je třeba morčata dokrmovat. Jako umělá výživá nám poslouží mléko pro koťata a štěňata. Nebo si můžeme udělat směs z kondezovaného mléka zředěný stejným dílem vody a můžeme přidat nízkotučný jogurt. Směs podáváme injekční střikačkou bez jehly, přímo do pusinky. Aby směs mláďátko nevdechlo, musíme pomalu podávat po troškách.