DOMOV MORČÁTKA

https://www.zverimexshop.cz/fotky8815/fotos/_vyrn_2439kralikarna-prestige-v.jpg Jako první je důležité, brát na zřetel, aby morče bylo zajištěno a chráněno před okolím (třeba před zvířaty v domácnosti). Jako dobré bydlení pro morče tradičně poslouží klec. Široký sortiment různě velkých klecí pro morčata nabízí řada prodejen s chovatelskými potřebami. Ceny se pohybují od 500,- kč a výše, podle velikosti. Při výběru bychom se měli zaměřit na hloubku dna klece, aby svou dostatečnou výškou zabraňovala vyhazování podestýlky ven a také samozřejmě na prostor ubikace. Rozměry by se měli pohybovat okolo 100 x 50 cm na dvě morčata. Dále mohou posloužit ohrádky v bytě z pletiva. Musíme však zvážit, kam takovou ohrádku umístíme, nejlépe do místnosti s podlahou pokrytou linem či jiným omyvatelným materiálem. Nesmíme zapomenout morčeci pořádně podestlat, aby kluzká podlaha nezpůsobila zvířeti smýknutí či uklouznutí a následné zranění. Morče má tak velký prostor pro pohyb a nemusíme se bát, že nám způsobí škody v místnosti. Toto je vhodné pouze na dočasný pobyt zvířete. Dále je tu kotec, který můžeme snadno sehnat na internetu, který je dále vhodný pro morče (viz obrázek vlevo).

Skleněné ubikace také nejsou špatné, můžeme si dát vyrobit ubikaci přesně na míru. Morčata jsou lehce pozorovatelná, ale těžko se s ním manipuluje. Osobně doporučuji klasiku - klec nebo kotec :)
UMÍSTĚNÍ BYDLENÍ - pokud je morče chováno samo, pak obzvláště potřebuje kontakt s okolím. Klec nesmí stát na příliš teplém, chladném ani vlhkém prostředí. Nesmí být v průvanu, protože morčatům škodí. Ideálním místem je pokojově teplá a světlá místnost, kde není příliš hluk. Morčata jsou poměrně lekavá, neboť mají velmi citlivý sluch. Nemělo by být ani vedle dveří, které se neustále otevírají a zavírají. Pak bychom měli bydlení zajistit před ostatními zvířaty - např. pes a kočka.
VÝBĚH -  Morčata musí procvičovat své tělesné a smyslové schopnosti, proto bychom jim měli poskytnout příležitost k pohybu. Jinak se z nich stanou nudná a bezvládně posedávající zvířata, za která je většina považují. Výběh po bytě - v místnosti by neměly být v dosahu elektrické vedení. Morčata je ráda okusují. Je dobré zařídit morčeti nějaké pěkné prostředí s různými výklenky, kouty a nějakou tou prolézačkou atd ( např. převrácený květináč). Na morče vždy dohlížíme. Pokud máme zahradu, je to o dost lepší. V obchodě s chovatelskými potřebami lze sehnat hotovou ohrádku. Ohrádka se musí pevně připevnit k zemi, aby se morčata nemohla podhrabat a zároveň, aby nemohli dovnitř nevítaní návštěvníci. Pak bychom měli výběh ochránit před sluníčkem, deštěm a větrem, ale především před nepřáteli - potkany, psi, kočky, lasičkami... Ohrádka by měla mít přístřešek. Délka by měla být minimálně 150 cm včetně přístřešku na spaní a výška 50cm.

VYBAVENÍ:

 

PODESTÝLKA - nejlepší variantou jsou hobliny. Pokud chodíme pro hobliny k truhláři, měli bychom se zajímat z jakého dřeva jsou a zda nebylo před opracováním nalakované či natřené barvou. Někdy se používají piliny, ty jsou však velmi prašné, v tomto případě nevhodné. Mohou dráždit oči a nos. Prašnost bývá zdrojem zdravotních potíží nejen u morčat, ale také u lidí. Doporučuji kupovat takové hobliny, které jsou neprašné a nemají příliš malé a ostré částečky, které by se mohly morčátku dostat do oka. Proto doporučuji hrubou hoblinovou podestýlku. V chovatelských potřebách se dá sehnat za 30,-kč/10l. Já kupuji od výrobce Limara, ty jsou výborné. Mezi dalšími produkty patří - sláma, seno (velká spotřeba), substrát z nasekaného kukuřičného šustí.

https://im9.cz/iR/importprodukt-orig/3f5/3f5e0602cad083c49def7505d2346aef--mmf250x250.jpg

 

NAPÁJEČKA - dnes se dají sehnat snad v každém obchodě s chovatelskými potřebami. Morčata musí mít vždy dostatek tekutin, nehledě na to, jestli má dostatek šťavnatého lupení, ovoce či zeleniny. Musí mít neustále k dispozici napáječku neboli pítko s pitnou a čerstvou vodou. Doporučuji právě napáječku, protože v ní zůstane voda déle čerstvá. Misky nejsou vhodné, protože morče ji může snadno převrhnout a znečistit potravou, bobkama či podestýlkou. Na trhu je celá řada napáječek - plastové, skleněné. Doporučuji plastové. Skleněné bývají často problémové s unikáním vody. Musíme zkontrolovat, jestli napáječka je plně funkční a jestli příliš neodkapává. Objem by měl být aspoň 350 ml. Instalace napáječky je velmi jednoduchá.

 

https://im9.cz/iR/importprodukt-orig/9ed/9ed994718269027e962b98fca47ffce0.jpg
NÁDOBA NA KRMENÍ - pochopitelně nesmí chybět miska na krmení. V chovatelských potřebách jich nabízejí širokou škálu. Doporučuji misky keramické. Jsou stabilní a morčátko je nemůže převrhnout. Postačí středně velká. Umělohmotné jsou prakticky nevhodné.

Na seno a luční trávu se vyplatí JESLIČKY. Stačí středně velké, pokud možno z nerezu. Jsou velice praktické. Seno ani tráva se neznečistí a morčátko jej neušlape. Krom toho při vybírání sena a trávy je morče aktivní. O senu si povíme v další kapitole.

DOMEČEK - každý živý tvor potřebuje občas soukromí, stejně tak my, lidé. Klidné místo pro odpočinek a spánek je právě domeček ideálním řešením. Poslouží morčátku také jako schovku. V obchodě s chovatelskými potřeby najdeme celou škálu různých tvarů a velikostí. Doporučuji koupit rohový domeček. Morče obvykle tráví čas v rohu a dřevěný domeček je daleko stabilnější než plastový. Počítejme ale s jejich postupnou devastací ohlodáváním, což se dá brát jako výhoda. Díky tomu si morčata mohou brousit hlodáky. Velikost domečku závisí na počtu chovných jedinců ve společné ubikaci. Domeček by měl být vzdušný a prostorný. Pokud se ale rozhodneme pro dřevěný domeček, ano je hezký, ale když ho morče počůrá, je téměř nemožné ho dostat do původního stavu. Pokud však máme příležitost vyrobit si vlastní, využijte pro něj veškerou svou fantazii a směle do toho!.
https://www.svetkocicek.cz/user/shop/big/5325.jpg
https://www.spokojenypes.cz/inshop/catalogue/products/pictures/7-88510.jpg
https://www.akva-exo.cz/obrazky/1460-1-res.jpg
 

 

Anketa

Byly vám informace užitečné?

Ano 2 40%
Ne 3 60%

Celkový počet hlasů: 5