PŘED POŘÍZENÍM

Jestliže uvažujeme o koupi morčátka, měli bychom si promyslet, zda si ho můžeme dovolit. Málo kdo ví, že morče je velmi společenské zvíře a žádá si o pozornost. Pořídit si jedno morče, znamená mít dostatek času pro něj. Aby se nenudilo, měli bychom mu sestavit nějaký program - můžeme ho pustit v pokoji na zem a hrát si s ním, mazlit se a tak dále. Mít jedno morče má také své výhody, zvlášť pro dítě, které se mu bude hodně věnovat. Lépe a rychleji se ochočí a přilne ke svému člověku. Jestliže ale nemáme přibývajícím věkem pro něj dostatek času a chceme aby bylo spokojené, je dobré zvážit o pořízení druhého.
Samec nebo samice? Holčičky jsou boubelatější a menší. Za to kluci jsou větší, štíhlejší a více zapáchají, proto je třeba ubikaci častěji vyklízet a jednou za čas je vykoupat. Samečka se samičkou můžeme chovat společně, avšak musíme čekat, že budou mít malé a také jednou budeme muset samičku od samečka na čas oddělit. Není vhodné aby samička měla mláďata často. Optimálně tak 2 - 4x do roka, podle kondice. Nejlépe tak 3x. Více o tom se dozvíte  zde . Dvě samičky se obvykle dobře snášejí. Nejlepší je, když obě jsou ze stejného vrhu - sestry, případně dvě mladé samičky, které pak umístíme najednou do společné ubikace. Samci se v mládí snášejí docela dobře, ale během dospívání si mohou přestat rozumět. Ovšem zde záleží na povaze obou zvířat. Stejně tak, pokud je samec určen ke krytí. Může to zvýšit agresivitu vůči ostatním samcům. Pokud máme už delší čas samičku a chceme k ní pořídit kamarádku, je lepší k ní pořídit mláďátko samičky, pokud však neplánujeme vrhy. Nejprve je necháme se seznámit na nějakém neutrálním místě aby se na sebe pomalu začaly zvykat. Efekt by měl nastat během několika pár dní. Někdy to však může trvat déle, ale výsledek bývá pozitivní. U samečků to bývá složitější. Pokud máme déle staršího samečka, který je navíc určen ke krytí a chceme k němu pořídit spolubydlícího, šance, že se spřátelí je malá. A nakonec je tu i jiná možnost - nechat samečka vykastrovat (to lze do určitého věku a kondice)

Co musíme promyslet?

  • morčata se dožívají osmi až deseti let. Zamysleme se, zda-li budeme mít celou dobu čas se o něho starat.
  • čas věnovaný morčeti - ke zdravému chovu je potřeba udržovat klec v čistotě, sledovat jeho zdravotní stav a dodávat čerstvou potravu - více zde.
  • finanční prostředky
  • pokud pořídíme morče dítěti, musíme dítě poučit o správném zacházení se zvířaty, avšak i my nadále budeme muset dohlížet.
  • morče je společenské, proto bychom mu měli věnovat dost času, aby netrpělo. Další možností je pořídit mu další do páru.
  • dopřejme morčeti možnost výběhu. Musíme se ale smířit s tím, že nám na koberci zanechá morčátko pár bobečků a loužiček. Avšak pohyb morčátku velmi prospěje, koneckonců je pro něj důležitý. Může se stát, že nám okouše nábytek. Pozor však na kabely připojené k elektrice, ty bychom měli dát z dosahu zvířete. Hrozí nebezpečí!!
  • promysleme taky naši nepřítomnost - dovolená, či pobyt v nemocnici. Pro tyto případy se hodí pomoc známých a rodin, aby se na pár dní o morče postarali.
  • pokud morče onemocní, je třeba mu zajistit péči veterinárního lékaře, která může být finančně nákladná, ne však vždy. Na paměti bychom měli mít zajištění dopravy k veterináři v nočních či večerních dobách.
  • před pořízením jakéhokoliv zvířete se ujistěme, zda nikdo z rodiny netrpí alergiemi na zvířata. V případě, že někdo by takovým byl, je možnost si pořídit morče skinny nebo baldwin (zde)
  • pokud máme v domácnosti jiné zvíře, zajistěme, aby stávající ani nové zvíře neutrpělo fyzickou ani emoční újmu.
  • souhlas rodiny

Co si musíme obstarat?

  • bydlení pro morče (klec, kotec pro králíky a další možné ubikace)
  • výbava (napáječka, miska na krmení, domeček)
  • ostatní vybavení (případně kartáč a šampon, máme-li dlouhosrstá plemena, kleštičky na drápy,...)
  • krmení
  • co nejvíce informací o morčatech

Anketa

Jste spokojeni s obsahem této stránky?

Ano 4 67%
Ne 2 33%

Celkový počet hlasů: 6