HYGIENA

VE ZKRATCE

DENNÍ KONTROLA Napáječku a misku na krmení vypláchneme horkou vodou bez jakýkoliv čisticích prostředků. Abychom předešli nemocím, zkontrolujeme uši, oči, zuby, řitní otvor a čumák a srst. Dlouhosrstá by se měla kartačovat a česat denně.
TÝDENNÍ KONTROLA Klec a vybavení umyjeme v horké vodě a pořádně osušíme. Vyměníme podestýlku. Vymyjeme napáječku houbičkou na nádobí či kartáčem na vymívání láhví, bez přípravků.
MĚSÍČNÍ KONTROLA Pokud se na dně ubikace vytvoří močový kámen, můžeme jej rozpustit pomocí kyseliny citronové. Ten se dá sehnat v drogerii či lékarně. Nebo ho namočíme do octa. Poté opláchneme a osušíme.
PODLE POTŘEBY Pokud morčata byla déle nemocná, je vhodné klec i s vybavením vymýt jemným dezinfekčním prostředkem. Třeba jarovou vodou.

DRÁPY, ZUBY, OČI, UŠI, ČUMÁK, HMOTNOST

Drápy - dbejte na delku drápů, neboť příliš dlouhé drápy jsou bolestivé a znepříjemní morčátku chůzi. Může se stát že se drápek zkroutí. Na tvrdé podrážce se většinou obrušují samy od sebe. Pokud ale drápky budou dlouhé, je nutnost je zastřihnout. Kleštičky jsou k dostání v každém zverimexu nebo na e-shopech. Drápem prochází zároveň s nervovým zakončením krevní céva a pokud se poraní, morče to bolí a krvácí. Stříhejte kousek za cévkou, šikmo dolů. Pokud se ale stane, že stříhnete příliš, přiložte na drápek tampon s dezinfekčním prostředkem. Než ale budeme poprvé drápky zastřihávat, raději si to necháme ukázat od zvěrolékaře nebo od zkušeného chovatele. 

Zuby - hlodáky rostou neustále po celý život. Aby nedošlo k jejich přerůstání, je nutné podávat morčeti tvrdou potravu (tvrdý chléb), kterou je možno ohlodávat nebo špalek dřeva bez nátěru lakem či barvou. Přerostlé zuby zkracuje veterinář. 

Oči a uši - ospalky v očích a jemné usazeninky jednoduše odstraníme navlhčeným papírovým kapesníkem. Náhlé hojné slzení značí zánětu nebo zranění. Uši bychom měli také pravidelně kontrolovat, rozhodně nečistíme vatovými tyčinkami. Zapáchající uši mohou být napadeny ušními roztoči. Onemocnění se pozná taky tak, že morče naklání hlavu k napadanému uchu. V tomto případě vyhledáme veterináře. 

Čumák - by měl být teplý a suchý. Pokud mu z něho teče výtok, je možné, že ho dráždí prašná podestýlka, proto bychom měli zvažovat o výměně za hrubší. Nebo se může jednat o zánět dýchacích cest, v tomto případě je nutná pomoc veterináře.  Hmotnost - ta je u morčat velmi důležitá. Pokud morče během několika dní shodí až o 10% své váhy, tak není něco v pořádku. Buď je nemocné nebo trpí extrémním stresem, proto vyhledat zvěrolékaře.

KOUPÁNÍ

Jednou za čas je nutné morčátko vykoupat. Někdo si však mylně myslí, že to morčata nepotřebují. Samozřejmě musíme být velmi opatrní, abychom morčeti nijak neublížili. Hlavně dlouhosrstá plemena bychom měli koupat častěji. Pokud máme doma lavor, napustíme ho vlažnou vodou. Pokud ne, postačí umyvadlo. Voda by neměla dosahovat k hlavičce. Hloubka vody by měla být taková, aby mělo namočené jen nožky. Morče držíme a pomalu podáváme do vody. Stavíme ho na zadní nohy a pak teprve i na přední dolů. Držíme ho a podpíráme zezdola za bříško. Vodou opláchneme celé tělíčko kromě hlavy. Vyhneme se očím a uším a hlavně čumáčku, aby morče vodu nevdechlo. Naneseme trochu šamponu na záda a srst promasírujeme. Ten je k dostání u zvěrolékaře nebo ve zverimexech. Vhodné jsou šampony určené pro kočky, psy a hlodavce. Poté důkladně smyjeme šampon, tak, aby v srsti žádný nezůstal.

PÉČE O SRST

Krátkosrstá a rozetová morčata potřebují denní pročesávání pouze v období jejich výměny - jaro a podzim. Na to poslouží kartáč, ne příliš tvrdý. Za to dlouhosrstá morčata potřebují pravidelnou údržbu. Dobré je srst trochu navlhčit norkovým olejem, který usnadňuje rozčesávání. Slepená nísta, převážně na zadku, vystřihneme. U dlouhých rovných bychom měli česat často, aby se nevytvořili chuchvalce. U kudrnatých je lepší prohrábnout prsty a pořádně rozčesat před vykoupáním - rozčesání srst narovná a po vykoupání navrátí opět kudrliny. Nejprve srst vezmeme hrubším kartáčem a pak jemnějším. Často dochází k vykusování vlastní srsti nebo srsti spolubydlícího. Důvodem může být nedostatek sena, vitaminů nebo minerálů, nuda a nebo prostě zlozvyk. Jak řešit tento problém není známo. U dlouhosrstých plemen je potřeba zastřihávat srst. Srst musí být po celém těle stejně dlouhá, u plemen sheltie, coronet a peruánec. Tam jsou nerovnosti patrné. Ještě než začneme, morčátko vykoupeme. Není na škodu si zavolat pomocníka na stříhání, aby nám asistoval. Morče totiž může cuknout nebo nemusí vydržet stát na místě. Používáme nužky s kulatým zakončením špiček.

https://www.familydogs.cz/fotky12377/fotos/gen320/gen__vyr_1345Jemny-kartac-pro-hlodavce-7x13cm-TRIXIE.jpg

ČIŠTĚNÍ UBIKACE

Tato činnost je často zanedbávána. Morčátko je pak špinavé, zapáchá a hrozí mu nebezpečí různého onemocnění. Na dno ubikace doporučuji vložit igelit, na něj dát vrstvu novin a nakonec vrstvu (asi 2cm) hoblin či jiné podestýlky - při výměně stočíme staré noviny do ruličky a vyhodíme. Dno vymyjeme horkou vodou a vytřeme do sucha. Nezapomeňme na vybavení - napáječka, miska atd. Vymýt horkou vodou, bez čisticích prostředků!. Čím více morčat a méně prostoru, je třeba ubikaci čistit častěji. Abychom předešli různým kožnícm onemocněním, stačí 1 - 2x týdně jednomu morčeti s prostorem 100 x 50 cm, obvykle podle potřeby. Dvěma morčatům 3 - 4x týdně.

 

Anketa

Byly vám informace užitečné?

Ano 2 50%
Ne 2 50%

Celkový počet hlasů: 4