KRMENÍ A VITAMÍNY

Pravidelná strava je pro morče velmi důležitá. Musí být bohatá na vitamíny a minerály, hlavně na vitamin C, které si morčátko nedokáže samo vytvořit. Strava by měla být rozmanitá. Nesmí chybět zelenina, ovoce, různé druhy zrniček, popřípadně tráva. Důležité je, aby morče mělo především seno, které je bohaté na vlákninu. Seno slouží k udržování správné funkci střev a neustálým žvýkáním se postará o to, aby zuby nepřerostly. Samozřejmě, nesmí chybět pitná voda v napáječkách.

DÁVKOVÁNÍ A ZÁSADY

• krmit minimálně 2x denně nebo klidně víckrát, ale po menších dávkách.

• neustále mít k dispozici seno a vodu

• zbytky ovoce a zeleniny odstranit!

• v období zimy, v době březosti a nemoci - podávat vitamínové doplňky

březím samicím nepodávat červenou řepu!! hrozí potrat či uhynutí samice!!!

• nedávat přemrzlou potravu NEBEZPEČNÉ! musí mít pokojovou teplotu!

• je vhodné kombinovat suchou a šťavnatou potravu! Proto by neměla převládat šťavnatá potrava, může nastat průjem

• ovoce a zelenina musí být čerstvá, nikdy nedávat shnilou či zkaženou potravu!

• nedávat morčeti potravu v nočních hodinách, pokud nechceme, aby se morčátko v noci budilo.

• k dispozici větvičky, tvrdý chléb k obrušování chrupu!

POZOR na potravu chemicky ošetřenou! životně nebezpečné!!!

SENO - je velmi důležitou a nepostradatelnou potravou. Jak už bylo řečeno, je velmi bohatý na vlákninu a zajišťuje správnou funkci střev. Proto by ho mělo mít morčátko neustále k dispozici, nejlépe v jesličkách. Seno musí být voňavé, nazelenalé a čerstvé, vzdušné. Nesmí být žluté nebo zvlhlé, prašné nebo dokonce napadené houbami.
TRÁVA - tráva musí být čerstvá a spolu se senem tvoří hlavní složku potravy. Pokud máme svou vlastní zahradu, není problém. Problém nastává, když musíme trávu natrhat někde v okolí. Rozhodně se musíme vyhnout místům v okolí silnic, prostorům, kde lidé venčí psy a oblastí zamořených továren a loukám, kde se tráva chemicky ošetřuje!!. Dále bychom neměli dávat morčeti všechny druhy tráv, zvlášť které neznáme. Mezi základní patří - pampelišky, jitrocel, luční tráva, jetel - ten ale v omezením množství, neboť způsobuje nadýmání).
https://i5.photobucket.com/albums/y187/itchysmom/misc/hay3.jpg
KRMNÉ SMĚSI - krmnou směs můžeme zakoupit v e-shopech a v obchodech s chovatelskými potřebami. Doporučuji podávat směsy přímo pro morčata, i když směsy pro králíky neuškodí :). Zrní podáváme přiměřeně a to 2-3 lžíce na den. Je lepší, když počkáme, až morče svou dávku dojí a pak doplníme. Pokud ne, morče si začne vybírat jen co mu chutná, což zapříčiní obezitu a to není dobře. Svým morčatům kupuji krmné směsy od Darwina nebo Vitacraftu, 500gramovku klidně seženete za 30 ,- kč, ale záleží na prodejci.
ZELENINA A OVOCE - je velmi důležitý zdroj vitamínů a energie. Slouží také jako laskomina - okurky, papriky, různé druhy salátů (hlávkový, kadeřavý, ledový), rajčata, cukety, mrkev, POZOR čínské zelí silně nadýmá, proto dávejme v malých dávkách. Dále celer, kedlubna, červená řepa, brambor bez slupky, jablko, banány, kiwi, mandarinky, pomeranče, citróny, grepy, meloun, hroznový víno..

Bramborové klíčky, syrové fazole, nať z rajčat, jedovaté květiny a trávy NEDÁVAT = JEDOVATÉ!!!.

VODA - logicky, nesmí chybět. Ta je nepostradatelná. Neměla by být studená, ani teplá, ale tak akorát.

SEZNAM DŮLEŽITÝCH VITAMÍNŮ
Vitamin A >> tráva, kadeřavá kapusta, mrkev, seno
>> Je důležitý pro kůži a tkáně v ústech, nosní a krční dutinu, střevní stěnu, oční dutinu a pro rozmnožování a růst morčete.
>> Při nedostaku se zpomaluje růst morčete a je náchylnější k očním a kožním chorobám
Vitamin B1,2,6,12 >> Nedostatkem vzniká snížená chuť k jídlu a zpomalení růstu jedince, zvíře bývá podrážděné. Mohou zde panovat poruchy funkce žaludku a střev či dokonce nervové choroby, problémy se srstí a někdy i narušení plodu.
>> mléko, zelené listy, pšeničké klíčky, různorodá potrava, potravy živočišného původu.
>> Jsou důležité pro látkovou výměnu, dobrý průběh těhotenství a zabraňuje chudokrevnosti
Vitamin C     >> Je nejdůležitější pro morčata, který potřebují dost. Tento vitamín si totiž neumí vytvořit sami. K trvalému udržení zdraví je nezbytný a pro život morče nenahraditelný
>> Vyskytuje se v zeleném krmení a v různých druhů zeleniny a ovoce.
>> Při nedostatku nastávají problémy s kůží a srstí, záněty střev a dásní, problémy s dýcháním, potíže s pohybem, průjem
Vitamin D >> tento vitamin si může morčátko vytvořit samo vlivem ultrafialového záření ze slunečních paprsků. >> Je důležitý pro látkovou výměnu, při tvorbě kostry a hraje především roli při oplozeni a během těhotenství.
>> Při nedostatku měknou kosti a způsobuje ochrnutí končetin
Vitamin E >> Velmi důležitá pro mláďata, kdy se rozvíjí imunitní systém a je potřebný pro dobrou funkci mozku. >> Při jeho nedostatku nastávají nervové chorby a choroby mozku, narušení svalu a neúspěšný vývoj embrya.
>> Vyskytuje se v pšeničných klíčcích a listové zelenině
Vitamin K3 >> Vyskytuje se v zelených rostlinách.
>> Je důležitý na srážlivost krve a při nedostatku vzniká vnitřní a podkožní krvácení